poniedziałek, 6 lutego 2012

Nowości w wersji 2.7 - Charakterystyka produktu leczniczego

W najnowszej wersji aplikacji pojawiła się możliwość szybkiego pobrania pliku PDF z Charakterystyką produktu leczniczego i wyświetlenia go na ekranie naszego smartfona z Androidem. Pliki pobierane są z serwerów Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Niestety Urząd udostępnia charakterystyki tylko w postaci PDFów, z których ogromna większość zawiera obrazki ze skanami papierowych dokumentów. Takich plików nie da się w rozsądnym czasie przetworzyć na tekst więc zdecydowałem się na udostępnienie możliwość przeglądania ich w takiej formie jak są udostępnione przez URPL. W chwili udostępnienia charakterystyki w postaci tekstowej natychmiast zaktualizuję aplikację w taki sposób, że charakterystyka będzie jej integralną częścią.

Do czego potrzebna jest charakterystyka? Wiele leków w zakresie wskazań do refundacji wpisane ma "we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach". Wskazania te znaleźć można w punkcie 4.1 charakterystyki. Zgodnie z ustawą leki mogą być refundowane wyłącznie w przypadku, kiedy pacjent cierpi na jedno ze schorzeń z listy wskazań. Często lista ta nie pokrywa się z rzeczywistością i normalną praktyką lekarską.

Żeby dostać się do charakterystyki należy wejść do szczegółów leku i dotknąć zakładki "ChPL, grupa limitowa i EAN". Jeśli URPL udostępnił charakterystykę dla leku, którego szczegóły oglądamy to powinien pojawić się przycisk "Pobierz z URPL PDF z charakterystyką produktu leczniczego i pokaż go". Po wciśnięciu przycisku aplikacja wyświetla ostrzeżenie o transferze dużego pliku (od 100 KB do kilku MB) i jeśli użytkownik wyrazi zgodę aplikacja pobiera PDF z charakterystyką na kartę SD do katalogu ListaLekowRefundowanych. Po pobraniu pliku zostaje on otworzony w jednej z przeglądarek plików PDF zainstalowanych na urządzeniu. Plik nie jest usuwany i od tej pory można go swobodnie przeglądać z poziomu szczegółów aplikacji przy każdym kolejnym uruchomieniu.

Co jest potrzebne do przeglądania charakterystyki?
- Połączenie z internetem - upewnij się, że korzystasz z WiFi lub masz wykupiony pakiet danych u swojego operatora
- Karta SD i trochę wolnego miejsca na niej
- Przeglądarka plików PDF - jeśli jej nie masz możesz zainstalować jakąś z Android Market

Zastanawiam się nad opcją hurtowego pobrania wszystkich plików PDF z charakterystykami na kartę SD. W takim przypadku pobierałoby się je w domu przez WiFi i korzystało w pracy gdzie WiFi jest niedostępne. Co o tym sądzicie?Najnowsza wersja do pobrania oczywiście z Android Market.

4 komentarze:

 1. Uważam,że pomysł z hurtowym pobieraniem ChPL jest bardzo dobry. Można by jeszcze pomyśleć o możliwości jakiejś, okresowej aktualicacji, już pobranych ChPL (zmiany w rejestracjach), oraz o hurtowym uzupłnianiu ChPL o nowe leki na liście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pobieranie hurtowe i aktualizacja to nie problem. Prawdziwym problemem jest to, ze plików PDF z charakterystykami jest w sumie blisko 3GB (1700 sztuk).
   Jeśli nie uda mi się w najbliższym czasie wymyślić jakiejś alternatywy to dodam synchronizację, ale obawiam się, że może to zostać potraktowane jako atak DOS na strony URPL :)

   Usuń
 2. Mam jeszcze jeden pomysł na duże powiększenie funkcjonalności aplikacji, związany również, ale nie tylko z problemem doboru leku REFUNDOWANEGO zgodnie z ChPL (ale niestety nie wiem, czy coś takiego na androida jest wykonalne i czy można to wykorzystać w tym programie). Należałoby rozbudować program o następujące funkcje:
  1. Możliwość budowy słownika własnych pojęć;
  2. Możliwość przypisania wartości ze słownika do leków z listy (do jednego preparatu musiałaby być możliwość przypisania kilku wartości słownikowych, każda z wartości słownika, może być przypisana do wielu leków);
  3. Możliwość wyfiltrowania całej listy leków po wartościach ze słownika (ideałem byłoby filtrować z możliwością określenia "zawiera" lub "nie zawiera").

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz o tagowaniu leków? Czyli tworzysz np tagi "Astma" albo "moje" i przypisujesz je do wszystkich leków, które Ci do nich pasują? Ciekawe. Zastanawiam się czy nie można takiej funkcjonalności zrealizować w inny sposób, tak żeby mieć już takie rzeczy zdefiniowane od momentu instalacji.

   Co do Androida, to da się na niego zrobić niemalże wszystko.

   Na razie mam w planach mocne rozbudowanie bazy leków i sporo się w tej kwestii dzieje. Jeśli chcesz konkretniej pogadać o swojej propozycji to uderz do mnie na maila.

   Usuń